Szotyori Nagy Kristóf a Magyar Lovassport Szövetség 2020. február 29-én megrendezett közgyűlésén következőképp értékelte a 2019-es évet:
“Biztosan elcsodálkoznának lovas elődeink, akik 1924-ben, pont ezen a napon, február 29-én alapították meg a Magyar Lovassport Szövetséget, hogy hova jutott szeretett sportáguk. Más sportágakkal ellentétben itt nem visszafejlődtek a számok, hanem óriási növekedést tapasztalhattunk: egyre nagyobb létszámmal, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a lovassportok Magyarországon. Szövetségünk összes szakága komoly eredményeket ért el 2019-ben.
Fogathajtás
Ahogy már többször előfordult, idén is élre tört a fogathajtó szakág, és elnyerte a Magyar Lovassport Szövetség legeredményesebb szakága kitüntető címet. Köszönheti ezt annak, hogy:
- 2019-ben, Németországban csapat aranyérmetnyert Szilágyi Zsolt A csapattagok: ifj. Dobrovitz József, Osztertág Kristóf és Hölle Martin.
- Hölle Martina legnagyobbak közé emelkedett, megvédte kettesfogathajtó világbajnoki címét, egyéni aranyérmet szerzett. Ilyen siker mellett nem lehet csak úgy elmenni, hiszen ők már egy új generációt képviselnek, mindegyik hajtó a húszas éveiben jár, és örömteli, hogy a korábbi Lázár sikerek után egy ilyen fiatal csapat hozta ezeket az eredményeket.
- Négyesfogathajtásban részt vettünk az Európa-bajnokságon, ott egyéni 4. helyezést értünk el, hajtóink Aachenben idén is hajtottak.
- Mezőhegyesen, Mélykúton és Izsákon világkupa fogathajtó versenyeket rendeztünk.
- Kisbér-Ászáron ismét pónifogathajtó világbajnokságot rendeztünk, ahol Rohr Máténégyesfogathajtásban lett 10.
- Mezőhegyes volt a helyszíne a fiatal fogatlovak világbajnokságának, ahol két mezőhegyesi nóniusz bronzérmetszerzett Papp János hajtásával.
- A fedeles szezonban sem volt tétlen a fogathajtó szakág, hiszen a Papp László Sportarénában fogathajtó világkupátrendeztünk, tehát továbbra is tagjai maradtunk a fedettpályás versenysorozatnak és Dobrovitz József pedig nagyszerűen hajtott, hiszen az egész világkupa szezont végigversenyezte és a bordeaux-i fináléban ötödik helyezést ért el.
Lovastorna Szakág:
Mindig eredményes szakága volt a magyar lovaséletnek. 2019-ben a Nemzeti Lovardában rendeztek nemzetközi lovastorna versenyt. Sajnos Bence Balázsnak, aki a korábbi években nagyon eredményes volt, sérülés miatt ki kellett hagynia a szezont. Jöttek további eredmények:
- a Budapesti Lovasklub két lovastornásza, Szabó Nikolettés Jakab Liza a junior világbajnokságon 7. helyezést értek el,
- a Magyar Póniklub lovastornásza, Németh Blankaa felnőtt Európa-bajnokságon 15. helyen végzett,
- a kiskunhalasi Dabant Isabellaa junior világbajnokságon 15. lett,
- az egyéni magyar bajnoki címeta Lovasakadémia tornásza, Somogyi Eszter szerezte meg.
Távlovagló és Távhajtó Szakág
- Teljes csapattal indultunk a junior világbajnokságon Olaszországban. A legjobb helyezést a Szösz testvérpár– Letícia és Teodóra – szerezték meg, akik a 29. és 30. helyen végeztek.
- Elit minősítést kapott Tóth József, aki már a korábbi években megszerezte ezt a nagyszerű rangot
- Fekete Patrícia Shagya Agával amellett, hogy szintén elit minősítést szerzett, a világranglista 9. helyén végzett
- A hosszútávú magyar bajnok 2019-ben Mihók Margarétalett
- Nagyszerű nemzetközi versenyt rendeztek Solton
Western – Reining Szakág
- Ledneczky Veronika, Halupka Violetta, Nagy Krisztinaés Kis Noémi értek el nagyszerű nemzetközi sikereket
- Egyéni felnőtt bajnok Fássy Evelinlett Slide n Smoke nyergében
- a csapatbajnok a Team Penning Open csapata: Hegyiné Gyöngyösi Gyöngyi, Fekete Hunorés Fekete Benő
Szabadidőlovas Szakág
A Magyar Lovassport Szövetség legfiatalabb szakága első, igazából hivatalos működési évét 2019-ben élte meg:
- hatalmas mértékű szakág alakult ki, több mint ezren regisztráltak a Csilló Ritaáltal vezetett szakágban
- közel száz szabadidős versenyt terjesztettek fel 2019-ben
- téli időszakban előadássorozatokkal színesítette a programot, a Nemzeti Lovarda ingyen biztosította erre a lehetőséget. Göblyös István, Stróbl Dorottya,Dallos Gyula, Pataki Balázs és Pataki Gergely tartott továbbképzést.
- 4 alkalomból álló edzőtábor sorozatot rendeztek Balástyán, Kiskunhalason, a Nemzeti Lovardábanés Bábolnán.
- bekapcsolódott a szabadidős szakág is a TopSoft rendszerébe
Következzék a három olimpiai szakág:
Lovastusa Szakág
- Nagyszerű sikert ért el Németországban Tuska PéterBen Bendegúzzal. A magyar tenyésztésű lovával végiglovagolta az Európa-bajnokságot, hibátlan tereppályával az előkelő 46. helyen végzett, ez az eredmény a 2000-es évek legnagyobb sikere.
- Két sikeres nemzetközi versenyt rendeztek: Dunakeszi-Alagonés Nagykanizsán, ahol Tuska Péter a legjobb magyar eredményt érte el, a legmagasabb kategóriában 2. lett.
- A lovastusa magyar bajnokGyőr Gábor
- Emellett három fiatal ló is képviselte a magyar színeket a 6 éves lovak között Franciaországban, a fiatal lovak világbajnokságán.
- Kaizinger Balázsa sárga Cloverrel harmadik helyen végzett a világ legerősebb tenyészversenyében, a németországi Bundeschampionaton.
Díjlovagló Szakág
- 3 nemzetközi verseny is zajlott hazánkban: Máriakálnokon, Pilisjászfalun és Fóton
- Teljes magyar csapat indult a póni Európa-bajnokságon
- A korosztályos Európa-bajnokságon 3 korosztályban 7 lovasunk lovagolt, a legjobb eredményt a gyermekeknél Felvinczi Lillaérte el, aki 18. helyen végzett, U25 korosztályban Yom Tov Jázmin, aki a 13. lett.
- A rotterdami Európa-bajnokságonlovagolt Schmidt Anita Limitless nevű lovával.
- Ausztria, Csehország, Szlovákia és Magyarország összefogásából rendezik meg a hagyományosDuna-Bohemia Kupát, ahol 5 kategóriából 4 ízben magyar győzelem született.
- A Maccabi Játékokonis teljes magyar sikert értünk el, megnyertük a csapat aranyérmet és Stribka Anna, valamint Kornis Krisztina is elsők lettek.
- 3 lovunk indult a Fiatal Lovak Világbajnokságán.
- Idén nyolcadik magyar bajnoki címét szerezte megÁcs Róbert
Itt szúrom közbe, hogy mindhárom olimpiai szakágunkban sikeresen működött a Talent Program.
Díjugrató Szakág:
Továbbra is a Díjugrató Szakág számlálja a legtöbb versenyzőt. A 2019-es év itt is bővelkedett sikerekben:
- Hét nemzetközi versenyt rendezett Magyarország, ami komoly szám: Kiskunhalas, Budapesten a Gróf Széchenyi István Emlékverseny, Bábolnán világkupa verseny, Olimpiai Kvalifikációs VersenyBudapesten, a Hortobágyi Lovasnapok, nagyszerű verseny volt a diósgyőri vár lábánál, és télen megrendezésre került a Papp László Sportarénában a fogathajtó világkupával együtt a díjugrató nemzetközi verseny.
- A szinte már elvárt utánpótlás eredményeknem maradtak el, gyermek válogatottunk nagyon színvonalas versenyen nyert Ausztriában Nemzetek Díját, ahol a legerősebb országok között összevetés után is hibátlanok tudtak maradni. Hollandiában, a fiatal lovasok Európa-bajnokságán a top 20-ban végzett Hollé Sára Clintusszal, és a fiatal lovas válogatott Nemzetek Díját nyert Csehországban, amivel bejutott a Nemzetek Díja világdöntőbe, és Belgiumban, a Challenge kupában a harmadik helyet érte el.
- Felnőtt válogatottunk Athénban, a volt olimpia helyszínén 5*-os versenyen 4.lett, Budapesten az olimpiai kvalifikációs versenyen a 3. helyet szerezte meg. Sajnos indulási jogot épp, hogy nem tudtunk szerezni, hiszen Ukrajna nem kapta meg végül a kvótát, így Csehország mögött várakozó helyen, úgy tűnik, lemaradunk a tokiói olimpiáról.
- Egyéni sikereiben kiemelkedik Szabó Gáborés Timpex Bölcsész, harmadik alkalommal is meg tudták nyerni Budapesten a szépszámú közönség előtt a legnagyobb versenyt, a 3*-os CSI Nagydíját.
- Kövy Andrásképviselte hazánkat a rotterdami Európa-bajnokságon
- A Maccabi Játékokon a díjugrató magyar csapat bronzérmet szerzett
- Hugyecz Mariannvilágkupa minősítő versenyt nyert Bábolnán,
- A magyar bajnokságban 1924 óta először fordult elő, hogy női bajnokot avassanakVándor Zsófia személyében, aki a FIAT tizedik éve tartó támogatásának köszönhetően átvehette új személyautóját.
Lovassportunk számtalan kimagasló eredményei mellett jelentős sportdiplomáciai sikernek számít, hogy:
- Pilisjászfalu U25 díjlovas Európa-bajnokságot rendez 2020-ban
- A Nemzetközi Lovas Szövetség Magyarországnak ítélte 5 szakág Európa-bajnokságát, így 2021-ben, 50 évvel az 1971-es Vadászati Világkiállítás keretében rendezett Fogathajtó Európa-bajnokság utánBudapest ad otthont öt szakág Európa-bajnokságának.”
https://www.youtube.com/watch?v=701eL1bNMqM
Lovasok, akik már nincsenek köztünk
- Berei Béla:79 évesen érte a halál. Hódmezővásárhelyen lovardát alapított és működtetett. Unokáit a magyar utánpótlás lovas élet legmagasabb szintjéig juttatta el. A díjugrató társadalom aktív nagypapája volt.
- Kecskeméti László:Januárban hunyt el a mindenki által szeretett és tisztelt hódmezővásárhelyi négyesfogathajtó aki az elmúlt évtizedekben állandó résztvevője volt a fogathajtó világnak.
- Keszthelyi Gábor:Lovas pályafutását a gödöllői Agrártudományi Egyetemen kezdte, majd a Tattersallba került. Lovagolt díjugrató ifjúsági Európa-bajnokságon 1961-ben és 1963-ban, ahol Parafa nyergében csapat negyedik helyezést ért el. Tóth Bélánál a BLK színeiben versenyzett, majd a kiskunhalasi Határőr Dózsába került, ahol háromszor nyert felnőtt magyar csapatbajnokságot. Az elmúlt évtizedekben a Dunántúlon állatorvosként dolgozott, de sosem szakadt el a lovak világától.
- Kordás József:82 éves korában távozott az örökös pásztor, akinek díjugrató pályafutása a hortobágyi méneshez kötődik. Legeredményesebb lova Füttyös volt. A 90-es években edzőként terelgette Hódmezővásárhelyen a jelen generációját.
- Kovács Imre:A Pápai Lovasklub színeiben versenyzett, majd a Dunántúl lovasturizmusának egyik meghatározó alakját veszítettük el személyében.
- Matajsz János: 83 évesen hunyt el a díjugrató egyéni és csapatbajnok, válogatott lovas versenyző. Mezőhegyesen kezdett lovagolni és versenyezni, de a kiskunhalasi Határőr Dózsa színeiben teljesedett ki sportpályafutása. 1963-ban egyéni felnőtt magyar bajnok Pillangóval, és csapatban sem találtak legyőzőre, sok-sok nemzetközi versenyen győzedelmeskedett. A fiatal halasi határőr lovasok oktatásával is foglalkozott, majd Törökszentmiklóson zárult lovaspályafutása.
- Müller János:85 évesen hunyt el a magyar lótenyésztés kiváló szakembere. 1969-től nyugdíjazásáig a bolyi tenyésztési kirendeltség vezetőjeként szolgálta a magyar lótenyésztést Baranya és Somogy megyében. Munkájáért gróf Széchenyi István Emlékéremmel tüntették ki.
- Nagy Mihály:A komáromi méntelepen szolgált abrakmesterként, majd a nagycenki méntelepen és lovardában dolgozott az indulástól szinte a kapuzárásig. Személyében talán az utolsó igazi „csődöröst” veszítettük el.
- Pintye Éva:Február 17-én hunyt el nemzetközi versenybírónk, aki az elmúlt négy évtizedben hazánkban és határainkon túl Európa-bajnokságon, CSI, CSIO versenyeken példásan dolgozott és vitte a magyar versenybírók jó hírét.
- Steigervald József:Életének 69. évében hunyt el a gyulai Galopp Kft. ügyvezetője. Békés megye lovaséletének jelentős tenyésztője és a lovassport támogatója volt.
Az elhunyt kiválóságok emlékét a magyar lovassport társadalom örökre megőrzi.
A közgyűlés videófelvétele a Riderline Facebook oldalán teljes hosszúságban megtekinthető >>
Fotó: Hajdu Krisztina, Lovasfotó.hu