2019. november 29-december 1.
Három nap, három program
* Fedeles Négyesfogathajtó Világkupa
* 9 díjugrató versenyszám
* Aranyló
Lázár Vilmos, a Magyar Lovas Szövetség elnöke
„A Lovas Világkupa nem csupán egy az évente rendezett nemzetközi lovas versenyeink közül. Sokkal több annál! A tények sora bizonyítja, hogy a 2007. évi első rendezvényünk gyújtópontja volt lovaséletünk azóta folyó előremutató eseményeinek.
Az európai rangú rendezvényünk lovaséletünk fejlődésében újabb lendületet hozott. Érveket adott, új ötleteket, módszereket, kreativitást, közös gondolkodást hozott felszínre. Felhívta a figyelmet, hogy a színvonalas lovassport, a lovaságazat támogatásra érdemes. Új stratégiai gondolkodást, új szemléletet indított el, a minőség-, a nemzetközi színvonal elérésének igényével.
A Világkupa programját nem csupán a lovasok, a szakemberek számára állítjuk össze, hanem a sportélet mellett – gondolunk a könnyed kikapcsolódásra érkezők szórakoztatására is.”
FEI Lovas Világkupa
A díjugrató világkupa-sorozat immár az ötödik évtizedébe lépett. 1978-ban a svájci Max Amman ötlete alapján kelt életre egy ősztől tavaszig tartó téli versenysorozat. Abban az időben nagyon kevés helyen rendeztek fedeles versenyeket. Így a javaslatot tárt karokkal fogadta a nemzetközi díjugrató közönség.
- novemberében a négyesfogatok részvételével – figyelemmel a sportcsarnokok adta lehetőségekre – speciális szabályok szerint rendezték az első Fedeles fogathajtó Világkupát.
Magyarország 2007-ben az Arénában sikers “próbaversenyt” szervezett, majd Budapest bekerült a FEI World Cup Fogathajtó Világkupa versenynaptárába.
A szabadtéri versenyeken gyűjtött pontok alapján az idén is a világ 10 legeredményesebb négyesfogat hajtója állhat starthoz a FEI Fedeles Világkupa fordulókon. Közülük a hat legeredményesebb versenyző jut a döntőbe.
Eredményei alapján a magyarok közül Dobrovitz József került a TOP 10-be.
A versenyhelyszínek
Lyon (FRA), október 30.– november 3., Maastricht (NED), november 8-10.,
Stuttgart (GER), november13-17, Stockholm (SWE), november 28-december 1.,
Budapest, november 29-december 1., Geneva (SUI), december 12-15.,
London (GBR), december 16-22., Mechelen (BEL), december 26-30., Leipzig (GER), január 16-19.,
Döntő, a legsikeresebb 6 hajtóval: Bordeaux (FRA), február 79.
Sztárparádé Budapesten
Ijsbrand CHARDON (Hollandia)
13x-os világbajnok, 8x-os Európa-bajnok, 18x-os Aacheni győztes, 5x volt a világ legjobbja pályafutása során 20x-os holland bajnok.
Idei világranglista harmadik helyezettje holtversenyben fiával. Elmúlt évben Budapesten 5.
Bram CHARDON (Hollandia)
5x-ös póni 4-es fogathajtó világbajnok. A “nagy” 4-esben 2019-ben egyéni Európa-bajnok, 2018-ban 4-es fogathajtó világbajnokság csapatezüstérmese.
2018-ban nyert Budapesten és a FEI fedett-pályás világkupa döntőben is diadalmaskodott. Idei világranglista harmadik helyezettje holtversenyben apjával.
Jerome VOUTAZ (Svájc)
5x-ös svájci bajnok, 2018-ban Budapesten második helyen végzett. 2019 évi Európa-bajnokság egyéni 13. helyezettje 13. helyezettje (ez kimaradt), idei világranglista hatodik helyezettje.
Chester WEBER (USA)
8x-os amerikai bajnok, 2018-ban egyéni világbajnoki ezüstérmes, csapat világbajnok, van vitrinjében korábbi vb-ről egyéni és csapat vb ezüst és bronzérem (jav), idei világranglista ötödik helyezettje.
Az eddigi három versenyt Boyd Exell (AUS) nyert.
DOBROVITZ József (Magyarország)
világbajnok, 11x-es magyar bajnok, 2010 óta a fedett pályás sorozat résztvevője, 2011-ben világkupa döntő ezüstérmese volt. 2019-ben Európa-bajnokság negyedik helyezettje csapatversenyben, az idei világranglista 10. helyezettjei.
Friss formák!
DOBROVITZ József két, Ijsbrand CHARDON, Bram CHARDON és Jerome VOUTAZ egy-egy verseny után startol Budapesten.
HÁTTÉRINFORMÁCIÓ
Fogatvarázslat
A fedeles fogatverseny egy más világ
Sikersportágunk, a fogathajtás szabadtéri versenye három számból – a díj-, a maraton- és az akadályhajtásból – áll.
A fedeles verseny programjából – a szabadban első számként kiírt, a lovak idomítottságát bemutató – a díjhajtás kimarad.
A fedeles verseny-pályát legfeljebb 15 akadályból építik. Közülük általában 3 a maraton-, a többi az akadályhajtásnál használt bójákból – tetején labdákból – álló akadály.
A fedeles verseny tehát alapvetően eltér a szabadtéritől. Itt szinte minden más: a zárt tér, a fény, a hang, a közönség közelsége különös légkört teremt. Ehhez a lovak – és persze a hajtók is – nagyon eltérő módon alkalmazkodnak.
Vannak „fedeles specialista” lovak! A gyorsabb, robbanékonyabb, a fény- és hangjátékoktól
– tehát a szokásoktól merőben eltérő körülményektől – nem félő, jó idegzetű lovak startolhatnak itt sikeresen.
A felfokozott hangulatú fedeles verseny izgalmas, látványos, pergő. Az első és az utolsó hajtó között sokszor csupán tized-század másodpercek döntenek.
A verseny a pályán eltöltött idő – másodperc – és a bóják tetejéről levert, vagy érintetlen labdák alapján dől el. Egy labda leveréséért 4 másodperc büntetés jár.
Itt a sikerhez különös bravúr kell.
Fogathajtó legendáink nyomában
Az itthoni kocsiversenyekről Mátyás király idejéből kelt az első híradás. Jóval később a fogathajtás az országúti távhajtó versenyekből és a fogat szépségversenyekből alakult ki.
A szügyhámra és a könnyű kocsira épülő magyar fogatolási módot – mintegy háromnegyed századdal ezelőtt – Pettkó-Szandtner Tibor bábolnai ménesparancsnok, virtuóz nemzetközi hírű fogathajtó, kiváló szakíró ismertette meg (és el) a világgal.
A sikeres magyar hajtósport világraszóló eredményei a folyamatosságra, a nagy elődök tudására, tapasztalataira épülnek.
Fogathajtóink a hatvanas évek elején jelentek meg először a nemzetközi porondokon. Ekkor bontakozott ki a legrangosabb versenyeket nyerő gyöngyösi Kádár László őstehetsége. Mestere volt a lónak, a szerszámozásnak. Visszafogottan, csendesen, egyenletes tempóban, elegánsan hajtott. Mesélik, hogy egyszer fogadásból harminc métert tolatott négyesfogattal, egy nyomon! Aki látott már fogatversenyt, tudja, hogy mit jelent ez!
Kádár Lászlót Abonyi Imre, (az idén emlékeztünk születésének 100 éves évfordulójára) a másik hajtózseni követte. (Kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.) Ő más egyéniségű, stílusú hajtó volt. Erős alkatával, mély hangjával nagy lendülettel, látványosan hajtott. Tökéletesen uralta a négy lovat. Sok bravúrját emlegetik.
Nagy szerencse, hogy ők ketten összetalálkoztak a lóval.
Kádár és Abonyi hajtó művészetét az öt világ- és hét négyesfogathajtó Európa-bajnokságot nyerő Bárdos György, a maiak közül pedig a kilencszeres világbajnokunk, Lázár Zoltán ötvözte. A világon egyedül neki sikerült öt kettesfogathajtó világbajnoki címe mellé a négyesfogathajtók között is egyéni- valamint csapat-világbajnoki címet nyerni.
Az első négyesfogatajtó világbajnokunk Fülöp Sándor (négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.)
Magyarország a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) megtisztelő megbízásából 14 fogathajtó világbajnokságot és három négyesfogathajtó (Kecskemét 1978 és 2004; Szilvásvárad 1984), három Négyesfogathajtó Európa-bajnokságot rendezett eddig – nagy sikerrel.
Fogathajtóink az Európa- és világbajnokságokon eddig 105 érmet, köztük 48 aranyat nyertek. Ez egész honi sportunkban párját ritkító teljesítmény.
A prímás és a zongorista
Amióta Pettkó-Szandtner Tibor a fogatbravúrjairól egyedülállóan híres bábolnai ménesparancsnok és világhírű hajtóink sora a nemzetközi porondra lépett – a magyar fogathajtó világhírű fogalommá lett.
A nemzetközi versenyek tapasztalatai, a hajstílusok alapján egykor az angol és a magyar hajtót egy találó hasonlattal jellemzik.
Az angol hajtó olyan, mint egy tehetséges zongorista. Az előre pontosan megírt „kotta szerint” hajtja végre versenyfeladatait.
A magyar hajtót a virtuóz prímáshoz hasonlították. Ő a sokszor váratlan versenyhelyzetekben képes akár rögtönözni is. Bravúros megoldásokkal mindig megtalálja a váratlan „hangot”.
A világ élvonalában járó hajtóinkra a virtuozitás, a bravúr változatlanul jellemző. Ám ma már a fogatsport is a rengeteg tudatos, szakszerű idomító munkára épül. Nem elég a zseniális képesség, a magyar bravúr, a félelmet nem ismerő bátorság. A tehetség és a munka együtt hozza meg a sikert.
Az Arénában is megfigyelhetik, hogy az összhang megteremtése a négyesfogathajtásban a legnehezebb. Itt hét élőlény – a hajtó, a két segédhajtó és a négy ló – munkáját, rezdülését kell összhangba hozni. Ha közülük csak egyikük is hibázik, rossz pillanata van – akkor …
Az első négyesfogatajtó világbajnokunk
Fülöp Sándor (négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.)
Magyarország a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) megtisztelő megbízásából 14 fogathajtó világbajnokságot és három négyesfogathajtó (Kecskemét 1978 és 2004; Szilvásvárad 1984), három Négyesfogathajtó Európa-bajnokságot rendezett eddig – nagy sikerrel.
Fogathajtóink az Európa- és világbajnokságokon eddig 105 érmet, köztük 48 aranyat nyertek. Ez egész honi sportunkban párját ritkító teljesítmény.
A díjugratás nemzetközi programmal tér vissza az Arénába
Több év kihagyás után, a lovasünnepünkön ismét helyet kap a legnépszerűbb lovasszakág, a díjugratás.
Három napon át nyolc nemzet lovasai, kilenc versenyszámban ugratnak reggeltől délutánig a hatvanhatezer euró összpénzdíjért.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki lovasokat a kitűnő talajú, 30×70 méteres versenypálya várja.
Ezúttal is eljön az osztrák Gerfried Puck, a korábban ukrán, most német színekben lovagló Björn Nagel és Csehország legjobbja, Ales Opartny.
A teljes magyar élmezőny nevezett. Startol, többek között az idei országos bajnok és Nemzetek Díja győztes Vándor Zsófia, az olimpiai kvalifikációs verseny nagydíjának győztese, ifj. Szabó Gábor és a Sportarénában mindig nagyon eredményes, ötszörös magyar bajnok, Horváth Balázs.
A díjugrató versenyek szombati és vasárnapi világranglista pontot adó versenyszámaiban huszonöt-, illetve huszonnyolcezer eurót osztanak szét a helyezettek között.
Díjugratás – 9 versenyszám
1. versenyszám 135 cm | Péntek | 29.11.2019 | 9:00 | 238.2.1 | 1500 € | |
2. versenyszám 130 cm | Péntek | 29.11.2019 | 11:00 | 239. | 1500 € | |
3. versenyszám Nagy Díj kvalifikáció 140 cm | Péntek | 29.11.2019 | 13:15 | 238.2.1 | 3000 € | |
4. versenyszám 274.1.5.3 135 cm | Szombat | 30.11.2019 | 8:00 | 274.1.5.3 | 1500 € | |
5. Longines Ranglista pont gyűjtő
versenyszám 145 cm |
Szombat | 30.11.2019 | 10:30 | 238.2.1 | 25 000 € | |
6. versenyszám. Joker 140 cm | Szombat | 30.11.2019 | 13:30 | 269.5 | 2000 € | |
7. versenyszám 130 cm | Vasárnap | 01.12.2019 | 8:00 | 239. | 1500 € | |
8. versenyszám 135 cm | Vasárnap | 01.12.2019 | 9:15 | 238.2.1 | 2000 € | |
9. versenyszám Nagydíj 145 cm | Vasárnap | 01.12.2019 | 11:15 | 238.2.2 | 28 000 € | |
Total Prize Money | 66 000€ | |||||
Prizes in Kind | ||||||
Világpremier az Arénában – November 30 – December 1.
AZ ARANYLÓ LEGENDÁJA
Keleti lovas show
A Vihar lovasai, Oszét Dzsigit Show
Kassai Lajos világbajnok lovasíjász és csapata
A Kurultaj harcosai
Nemzeti Lovas Díszegység
Magyarországon egyedülálló módon, december első hétvégéjén, ősi lovas legenda elevenedik meg a Papp László Sportarénában. A monumentális lovasszínházi előadás a honfoglalás és a keleti lovas népek mondáit állítja a színpadra. Az Arany ló legendájában egy vezérnek és három fiának történetét láthatják a nézők ismert sztárok produkcióin keresztül. A vezér egy győztes csatát követően úgy érzi, ideje már lejárt és szeretné átadni a hatalmát az arra legméltóbb gyermekének. A kiválasztott a hatalommal együtt a törzs legszebb lányát és legfőbb vezéri ajándékát, a vezetői hatalmat megtestesítő Arany lovat is megkapja.
Az előadás résztvevői között ott lesz Kassai Lajos a modern lovasíjászat megteremtője és csapata. A show-műsor csatajeleneteiben feltűnnek Európa legnagyobb hagyományőrző rendezvényének, a Kurultajnak a harcosai. A műsor zárásaként pedig egy különleges lovas dzsigit show-t láthatnak az érdeklődők Oszét lovasok előadásában. A különleges trükklovas mutatványban a lovasok különböző akrobatikus mozdulatokat adnak elő a lovak hátán.
PROGRAM
November 29.,péntek
10:00 Dijugrató verseny
16:00 A világkupán startoló fogatok edzése
17:00 Kapuzárás
November 30.,szombat
10:00 díjugrató verseny
16:00 Fogatok bemelegítő előfutama
17:00 Kapuzárás
18:00 Kapunyitás
19:00 Aranyló showműsor
December 1.,vasárnap
8:00 Díjugrató verseny
15:00 Fogathajtó Világkupa döntő
16:00 Kapuzárás
17:00 Kapunyitás
18:00 Aranyló showműsor
17:00 Kapunyitás
MÉDIAINFORMÁCIÓK
Regisztráció: Hotel Aréna, Budapest XIV., Ifjúság útja 2. Minden nap 9-16 óra között
Belépés az Arénába: F1kapu,Ifjúság útja
Médialelátó: 101-102 szektor
Sajtóiroda: Aréna Artist Village S023
Nyitva: naponta: 10 órától a versenyek végéig.
Kapcsolat: KOVÁCS Eszter sajtófőnök-helyettes
Email: lovasvk@gmail.com
Budapest, 2019. november 14.
Dr. FEHÉR Károly sk.
sajtófőnök